Viola Kuniej (+48)602 894 496
 

warsztaty muzyczne

Intuicyjne granie na instrumentach etnicznych

Każda energia, czy jest to radość, lęk, kreatywność, energia duchowa, czy seksualna, pochodzi z tego samego źródła – i zawsze po prostu przez nas przepływa. Możemy nauczyć się, jak pozwalać sobie w pełni ją poczuć, kiedy się pojawia. A następnie, jako czujące istoty, możemy nauczyć się wykorzystywać ją w twórczy sposób – poprzez sztukę, muzykę, pracę z ciałem, albo podczas uprawiania miłości – i przepuszczać przez siebie oraz wysyłać na zewnątrz, do świata.

Kiedy jesteśmy wrażliwi i czujący, zaczyna nas to przytłaczać i prostszy wydaje się nam się stan zamrożenia i odcięcia, aby niczego nie widzieć i nie czuć. Jednak te stare mechanizmy obronne nie tylko chronią nas przed atakiem, ale również uniemożliwiają nam wejście w kontakt z procesem twórczym. Trzymają nas z dala od nienawiści, ale również od miłości. Odgradzają nas nie tylko od śmierci, ale też od ŻYCIA.

Próbujemy różnych form ucieczki – w szaleństwo, depresję, krzyk, chorobę, romanse… Jednak nikt i nic nie jest w stanie nas uwolnić. Tylko my możemy tego dokonać, odzyskując kontakt ze swoją mocą, zamiast się od niej odcinać. Każdy z nas dysponuje własnymi narzędziami-kluczykami, dzięki którym może stać się wolny/wolna: tańcem, jogą, graniem, śpiewaniem, pisaniem, malowaniem, robieniem zdjęć, czy tworzeniem swetrów na drutach.

Wpływ grania na instrumentach na ciało

Możemy nauczyć się pozostawiać w świadomym kontakcie z energią.
Aby móc raz po raz czuć, jak przez nas przepływa.
Aby wyznaczać jasne granice.
Aby żyć pięknie.
Droga do naszej mocy wiedzie przez nasze ciała. Ciała, w oderwaniu od których żyjemy od pokoleń. Jako czujące istoty (zarówno kobiety, jak i mężczyźni) mamy za zadanie nieustannie wychodzić z głowy i wchodzić do ciała, aby skontaktować się ze swoją wrodzoną pasją, pierwotnym ogniem, źródłem naszej mocy.

Jeśli czujesz to, o czym tutaj piszę, zapraszam Cię na spotkanie w Studiu Koincydencje. Nazywamy je warsztatami muzycznymi, ale tak naprawdę powinniśmy nazywać je warsztatami czucia.Ruszamy z graniem na instrumentach (taniec też jest dozwolony!) – będziemy robić to totalnie intuicyjnie.

Nie martw się, że nie umiesz grać.
Będziemy po prostu wydawać dźwięki i poruszać się tak, jak to poczujemy – w bezpiecznej przestrzeni, bez oceniania, bez konkurowania, bez powagi.
Będziemy się dobrze i twórczo bawić, aby poczuć PRZEPŁYW energii.
Wytańczymy naszą radość, nasz smutek, zagramy nasz ból i gniew. Poczujemy wszystkie emocje, uwalniając je i zamieniając na wspólne muzykowanie vel robienie hałasu.
Możesz przynieść wszystko, co wydaje dźwięki, garnki, patelnie, pojemniki z ryżem, możesz też nie przynosić nic, na pewno coś się dla Ciebie znajdzie. Będziemy sobie plumkać na: 2 bębnach szamańskich, bębnie obręczowym, rav vastach, fletach indiańskich, tank drumie, fujarach, ukulele, okarynie, kalimbie, klawesynie, drumli metalowej i bambusowej, djembe, grzechotkach z ryżem i… czym jeszcze nam przyjdzie do głowy.

Wpływ grania na instrumentach na mózg

Prócz uspokojenia i medytacji w ruchu, intuicyjne granie na instrumentach angażuje wiele obszarów mózgu, wspomagając rozwój zarówno fizyczny, jak i poznawczy. Kiedy gra się na instrumencie w sposób intuicyjny, nie polegając na zapamiętanych nutach czy schematach, aktywuje się szereg procesów neurobiologicznych, takich jak:

1. Neuroplastyczność – regularne, intuicyjne granie stymuluje mózg do tworzenia nowych połączeń neuronowych. To zjawisko, zwane neuroplastycznością, pozwala na lepsze przetwarzanie informacji i dostosowanie się do nowych wyzwań.
2. Wielozadaniowość – grając intuicyjnie, mózg jednocześnie przetwarza dźwięki, analizuje rytm, melodyjność i harmonikę, a także kontroluje precyzyjne ruchy rąk. To angażuje różne obszary mózgu, w tym te odpowiedzialne za motorykę, słuch, pamięć oraz emocje.
3. Zwiększenie kreatywności i rozwiązywania problemów – intuicyjne granie rozwija zdolność do myślenia nieszablonowego. Jesteśmy zmuszeni do podejmowania decyzji w czasie rzeczywistym, co sprzyja rozwijaniu kreatywności i elastyczności umysłowej.
4. Emocjonalne połączenie – grając na instrumencie bez formalnego zaplanowania, możemy wyrażać swoje emocje w sposób bardziej spontaniczny. Związane z tym aktywności aktywują układ limbiczny, odpowiedzialny za emocje, co pozwala na intensywniejsze przeżywanie muzyki i głębsze połączenie z własnym wnętrzem.
5. Kondycja i pamięć motoryczna – grając intuicyjnie rozwijamy pamięć motoryczną, co oznacza, że ciało „zapamiętuje” jak wykonywać określone czynności, nawet bez świadomego rozumienia każdego ruchu.

Całość tych procesów wpływa na lepsze zdolności poznawcze, rozwój emocjonalny oraz umiejętności interpersonalne.
Zatem intuicyjne granie na instrumentach jest nie tylko formą sztuki, ale także treningiem mózgu!


Koszt 1,5 h spotkania w studiu (warsztaty indywidualne) to 150 zł.
Istnieje możliwość zorganizowania warsztatów z grania intuicyjnego na instrumentach etnicznych dla pracowników firm lub innych grup (dzieci, dorośli, seniorzy – współpracujemy z przedszkolami, szkołami, DPS-ami, harcerzami, organizacjami pozarządowymi, bibliotekami itp).
Koszt warsztatów dla grup zorganizowanych ustalany jest indywidualnie.

Więcej informacji pod nr. tel 602 894 496
Proszę o kontakt, aby potwierdzić swoją obecność i zarezerwować miejsce.