Viola Kuniej (+48)602 894 496
 

Spacer w lesie (shinrin-yoku)

Zapraszam Cię na spacer po lesie (shinrin-yoku), w czasie którego przekonasz się, jak pozytywnie na Twoje samopoczucie może wpłynąć kontakt z naturą.
Dzięki terapii lasem zredukujesz poziom stresu, zminimalizujesz negatywne stany emocjonalne i lękowe oraz uspokoisz myśli związane z codziennymi problemami i troskami.
Dowiesz się, jak poprzez regularne przebywanie w lesie oraz obserwację roślin wyciszyć się, uspokoić myśli oraz skupić się na byciu tu i teraz, doceniając korzyści płynące z otaczającej roślinności i ptaków.
Zanurzysz się w świat swoich wszystkich zmysłów, przypomnisz sobie, że jesteś częścią natury i że wszyscy jesteśmy połączeni. Już kiedyś o tym wiedziałeś… gdy byłeś dzieckiem. Nadszedł czas, byś sobie o tym przypomniał i znowu zaczął czerpać z źródła, które dostępne jest dla każdego – niezależnie od wieku, sprawności fizycznej, wyznawanych poglądów, czy religii.
Wybierz się ze mną na spacer, a ja pokażę Tobie narzędzia do lepszego czucia, widzenia i słyszenia – siebie, lasu i innych ludzi.
Do lepszego smakowania życia.

Kilka słów o kąpielach leśnych:
Przyroda przez setki tysięcy lat była i jest nadal naszym naturalnym środowiskiem. Kiedy opuściliśmy afrykańskie sawanny, udaliśmy się na tereny dzisiejszej Europy, gdzie czekał na nas gąszcz puszcz, mokradeł i lasów. Europę Środkową porastał głównie las nizinny, który był na tyle bogaty w cenne surowce drzewne, że prawie w całości trafił pod siekiery. Ocalał zaledwie kawałek. Dziś ten dawny las najbardziej przypomina miejscami wciąż nienaruszona Puszcza Białowieska.
Las to nie tylko zdrowe powietrze, grzyby i zioła. To również emocje, wyzwania intelektualne, inspiracje twórcze, uczucia i przeżycia duchowe…
To najbardziej przyziemna biologia i jednocześnie poruszające do głębi sacrum. Harmonia i dynamika. Wzory i zagadki.
Nic dziwnego, że kiedy ludzie przeprowadzili się do wielkich miast i całkowicie odcięli się od natury, zaczęli czuć się źle. Pojawiły się choroby cywilizacyjne, których główną przyczyną jest siedzący tryb życia, stres, przepracowanie, nieodpowiednia dieta i brak naturalnego otoczenia.
W Japonii, kraju o ogromnym zaludnieniu miejskim, zaczęto szukać pomocy w powrocie do natury i badać temat pod kątem medycznym. Stosuje się tam technikę terapeutyczną zwaną kąpielą leśną – SHINRIN-YOKU.
Polega ona na maksymalnie uważnym zanurzeniu się w atmosferze lasu, przy użyciu wszystkich zmysłów, podczas spokojnego spaceru lub siedzenia w leśnym zaciszu.
W badaniu profesora Miyazakiego prowadzonym na wulkanicznej wyspie Yaku-shimie, porośniętej prastarym, cedrowym lasem, stwierdzono, że kąpiel leśna nie tylko poprawia samopoczucie psychiczne, ale pod jej wpływem u badanych spada też ślinowe stężenie kortyzolu, hormonu produkowanego, gdy znajdujemy się w stanie przewlekłego stresu.
Udowodniono więc, że pobyt w lesie wpływa korzystnie na umysł i ciało i otwarto pierwsze centrum terapii lasem. Od tego czasu podobnych ośrodków zaczęło powstawać coraz więcej – początkowo w Japonii i Korei Południowej, a następnie w USA i krajach Europy.
(na podst. „Lasoterapii” K. Simonienko)

Więcej informacji pod nr. tel 602 894 496.
Proszę o kontakt, aby potwierdzić swoją obecność i zarezerwować miejsce, ponieważ ich liczba jest ograniczona!
Warto zabrać ze sobą repelenty przeciwko owadom, wygodne buty i ciepłą odzież.
W razie dużego deszczu, termin kąpieli leśnej może ulec zmianie.

Cennik
Spacer w lesie (shinrin yoku) – 100 zł (ok. 2,5 – 3h)

Najbliższy termin dla grup:
19.06.2022 (niedziela), godz. 15:00-17:30 Kąpiel leśna
13.07.2022 (środa), godz. 16:30-19:00 Kąpiel leśna
16.09.2022 (piątek), godz. 17:00-19:00 Kąpiel leśna
 
Terminy ustalane indywidualnie – proszę o kontakt tel.: +48 602 894 496.